Napsali o nás: Aby oči nestárly

Pytlíky (váčky) pro očima a těžká, pokleslá víčka krásy nepřidají a navíc můžou způsobovat i zdravotní problémy. Když víčko přepadává, zužuje se zorné pole. Proč nemít zase mladistvý pohled, pokud to věda umožňuje.

Za dva týdny můžete sportovat

Ostatně operace očních víček se provádí už několik desetiletí a technika se příliš nezněmila. „Dnes je lepší šicí materiál. Krvácení, které se dříve podvazovalo, se zastavuje koagulací,“ vysvětluje MUDr. Zuzana Černá Ph.Dr., vedoucí lékařka pražské kliniky Laderma. „Oči jsou uloženy v lebce na tukových polštářích, které mají jemná vazivová pouzdra. Tato pouzdra s přibývajícím věkem ztrácejí svoji pružnost a pevnost a části těchto tukových polštářků ve formě tukových váčků se začnou zvolna protlačovat do podkoží očních víček. K tomuto procesu dochází pomalu a nenápadně, jeho důsledkem jsou však pomalu se zvětšující „pytlíky“ hlavně na dolních víčkách a kožní nadbytky kolem očí, které dodávají unavený výraz obličeji a mohou vést až ke ztíženému pohybu víček, zvýšené únavě oči, k slzení, bolestem hlavy a tím i k zhoršování vidění“, pokračuje Dr. Černá. „Vždycky se pacientky nejdříve zeptám, co od operace očekává. Dám jí zrcadlo a zeptám se: Ukažte mi, co chcete na sobě změnit a jak chcete vypadat po operaci. Pokud se chce pouze zbavit velkých tmavých kruhů pod očima, snažím se jí tuto operaci rozmluvit. Tyto kruhy jsou totiž dány strukturou kostí v obličeji a je velmi těžké je „vyplnit“ a zahladit. Lépe je zamaskovat je korektorem.“

Podle MUDr. Černé nejde jen o aerační techniku, důležité je zjistit, co přesně od operace pacient očekává. „Je výhodné, když pacient přichází na doporučení někoho, kdo tuto operaci má úspěšně za sebou. Například v zahraničí existují internetová fóra, kde si pacienti vyměňují informaci a zkušenosti, jak o operaci samotné, tak o svých zkušenostech z pobytu na klinice. U nás tato fóra zatím nejsou tak používaná, což je škoda.“

Jak se měří víčko

Operuje se při lokální nebo i celkové anestézii. Nejprve se ale musí „nadbytečná“ kůže změřit. Než přijde na řadu skalpel, lékařka vezme do jemné pinzetky kůži na očním víčku a udělá pečlivý nákres. „U dolních víček se odstraní v průměru 6 až 8 mm kůže, v některých případech jsme odstranili až 2 cm, ale to už je opravdu extrém,“ dodává. Při operaci horních víček je řez veden tak, aby výsledná jizva probíhala v přirozené ohybové rýze, na dolním víčku pak pod řasami. Operace trvá asi hodinu a poté je pacient uložen na lůžko s obkladem a tlakovým obvazem kolem očí.

Proč kůže přebývá?

„Nadbytky kůže u horních víček můžou být ovlivněny typem kůže, náchylnosti k otokům víček při alergických reakcích, onemocněním ledvin nebo štítné žlázy,“ vysvětluje MUDr. Černá. „U dolních víček jsou kožní nadbytky menší, ale je tam zase víc tukových váčků, které se pod dolním víčkem protlačují. Proto je velmi důležité vyhledat plastického chirurga včas, než se začnou objevovat otoky dolních víček po únavě, při nedostatku nebo naopak příliš dlouhém spánku. Při včasném odstranění tukových váčků zůstane kůže dolních víček pružná a otoky se většinou trvale odstraní.“

Je však třeba upozornit, že ani plastickou operací víček se neodstraní jemné mimické vrásky na dolním víčku a v koutku oka. V poslední době je možné plastickou operaci očních víček doplnit aplikací botulotoxinu.

Operace očních víček není omezena věkem, záleží hlavně na celkovém zdravotním stavu pacienta. Nejčastěji se jí však podrobují lidé mezi 40 a 60 let. Výjimkou dnes nejsou ani muži.

Co předchází operaci

Po poradě s plastickým chirurgem si pacient osobně nebo telefonicky domluví termín operace a interní předoperační vyšetření.

Po zaplacení zálohy se operační termín stává závazným pro obě strany. Zbývající částka za operaci je uhrazena v den operace.

Měsíc pře operací by pacient neměl užívat léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, která ovlivňuje srážlivost krve (např. acylpiryn, aspirin, atp.).

Dva týdny před operací by nemělo proběhnout žádné akutní onemocnění jako např. nachlazení, viróza atp.

K operaci je nutno se dostavit nalačno (6 hodin před operací by pacient neměl jíst, pít ani kouřit)

K nástupu na operaci musí přijít s umytými vlasy bez nalíčení.

Odjezd domů by měl být zajištěn osobní dopravou, nejlépe s doprovodem.

Jak se chovat po operaci

Po sejmutí obvazu odchází pacient v tmavých brýlích s doprovodem domů.

Doma si pak každé dvě hodiny přikládá mokré studené obklady (gázové čtverečky namočené v ledové převařené vodě, kterou si před operací připraví a vloží do ledničky v uzavřené nádobě). Vhodné jsou i chladící gelové brýle, které lze koupit v lékárně.

První týden po operaci je nutné na noc oči s obklady dobře zavázat elastickým obinadlem tak, aby byly dokonale chráněny.

Na první kontrolu přichází pacient asi po pěti až šesti dnech, kdy jsou odstraněny stehy a jizvy jsou opět zalepeny jemnými proužky náplasti. Týden po zákroku se může zapojit do běžného režimu. Po deseti dnech, podle pacientčina stavu, je možné začít s líčením, které zakryje narůžovělé jizvičky. Ty však postupně blednou, až zcela zmizí.

Dva týdny po plastické operaci je třeba začít s tlakovými masážemi jizviček, a to operatér pacientovi vysvětlí a předvede.

Ke sportování a zvýšené fyzické zátěži se pacient může vrátit po dvou až třech týdnech. „Rekonvalescence je však individuální proces a závisí nejen na schopnostech hojení organismu , ale je i odrazem svědomitosti pacienta. Kouření proces hojení zpomaluje.“ Zdůrazňuje MUDr. Černá.

„Byla ze mě Kleopatra!“ Helena Budínová (58)

Helena Budínová je štíhlá, elegantní žena, má dceru a dvě vnoučata. Pro operaci víček se rozhodla právě na popud dcery téměř před rokem. Oči jí dnes mladistvě září a po váčcích, které jí trápily nejvíc, ani stopy. Kůži kolem očí má vypjatou a drobné vějířky au zevních koutků jí dodávají veselý výraz. Sluší jí to.

„Operace jsem se vůbec nebála.“ vypráví. „Celkovou anestézii jsem nechtěla, mám s ní špatnou zkušenost, takže jen lokální. Paní doktorka Černá je báječná, po celou dobu si se mnou povídala. Už si ani nevzpomínám, jak dlouho zákrok trval. „Teď z vás udělám Kleopatru,“ řekla mi paní doktorka s úsměvem a začala mi na víčka kreslit. Vytahování váčků z dolních víček bylo sice trochu nepříjemné, ale nebolelo. Musela jsem se dívat nahoru, ale trvalo to jen krátce.

Po operaci jsem v klidu odpočívala a ještě mi přinesli zdarma občerstvení, jogurt a kávu. Pak si pro mě přijela dcera, já si nasadila tmavé brýle, a jely jsme domů. Paní doktorka mě vybavila radami co jak mám či nemám dělat. Na noc i během dne jsem si dávala na oči obklady a přes ně gelovou škrabošku, vypadala jsem jako Zorro mstitel. Pět dní, až do vytažení stehů, jsem měla odpočívat a nenamáhat oči., nečíst, nedívat se na televizi a neuklízet. Přiznávám, že nejsem vzorný pacient a tohle všechno jsem porušila, ale neohýbala jsem se! To se totiž nesmí kvůli tlaku na oči. Takže mě museli obouvat,“ říká se smíchem. „Po vytažení stehů jsem poctivě masírovala, přesně podle návodu paní doktorky.“

Rozhodně však nedoporučuje, aby byly pacientky neposlušné, ne každý má takovou náturu, jako paní Helena. A jestli se chystá na nějakou další plastiku? „Paní doktorka mi říkala, abych si ještě nechala vytáhnout laloky pod bradou, ale zatím jsem v pohodě. Myslím, že člověk se nemusí za každou nedokonalost stydět.“EN
en
DE
de
CZ
cz