Napsali o nás: Trápí mě bolesti prsou

Je mi 31 let. Pře narození svého devítiletého syna jsem nosila podprsenku C, nyní E. před těhotenstvím mě prsa bolela asi týden před menstruací, nyní pořád. Antikoncepci neužívám. Pomohla by mi operace? Jsem samoživitelka a nevím, zda si ji mohu dovolit.
Kristýna K. Česká Lípa

Při bolestivosti prsou je třeba je nejdříve pečlivě vyšetřit a stanovit diagnózu. Začněte u gynekologa, který vás pošle na příslušné vyšetření (mammografie, sonografie, atd.). Jednou ze závažných získaných vad prsů je tzv. hypertrofie prsní žlázy, což znamená výrazné zvětšení prsů při jejich vývoji, často až do nepřirozené a neúnosné velikosti, naprosto neodpovídající ostatním tělesným proporcím. Nejčastěji se vyvíjí již v pubertě, ale často vzniká i při kojení, při velikém nárůstku váhy a při některých hormonálních poruchách. Někdy lze vystopovat dědičnou souvislost. Prsy u takto postižených žen neodpovídají velikosti a váze pacientky. Pod svou tíhou pak povolují a klesají. Nadměrná velikost prsů ve většině případů nebývá jen kosmetickou vadou, ale je druhotnou příčinou dalších obtíží jako např. problémů s páteří a držením těla, které pacientku ohrožují rizikem trvalých následků a bolestivostí.

Mohou se vyskytnout i opakované záněty, ekzémy a plísňové infekce kůže pod prsy a na jejich spodní straně, které se velmi často zapařují. Při výrazných rozměrech prsů dochází někdy i k dechovým obtížím. Nelze opomenout ani možnost vzniku vážných psychických obtíží, které souvisejí se sníženým společenským uplatněním či s problémy v navazování partnerských vztahů. Proto je velmi důležité přistoupit k operačnímu řešení co možná nejdříve, než dojde k rozvoji těchto druhotných poruch. Principem operace je odpovídající zmenšení žlázy, její modelace do žádaného tvaru s posunem dvorce a odstranění přebytečné kůže. Nutno však zdůraznit, že dochází k odstranění velkého přebytku žlázy i kůže. Jizvy jsou vždy vedeny ve tvaru kotvy. Po operaci zůstává pacientka hospitalizována na lůžku nejméně po dobu 1 – 2 dnů. Po konzultaci, zvážení a schválení revizním lékařem na klinikách plastické chirurgie v Praze, Brně nebo Plzni lze tuto operaci po domluvě provést jako zákrok, který hradí příslušná pojišťovna. Je třeba ale předložit potřebná potvrzení od jednotlivých specialistů (ortoped, neurolog, gynekolog, atd.)EN
en
DE
de
CZ
cz