Napsali o nás: Ploché bříško jednou provždy

Text: Jana Hájková, foto: Tomáš Pánek

Pěkně vypracované břišní partie se staly symbolem ženské krásy stejně jako sexy dmoucí se ňadra a štíhlé boky.
Jenže co dělat, zbude-li vám jako památka na těhotenství zároveň smutně visící kůže na břiše?

Někdy můžete totiž cvičit a posilovat až do roztrhání těla a stejně se nevzhledného výklenku břicha nezbavíte. Pak nezbývá než se svěřit do rukou plastického chirurga. Výsledný efekt bývá až neuvěřitelný. Přesvědčila jsem se o tom na vlastní oči.

„Minulý týden jsem si poprvé v životě koupila dvoudílné plavky, dříve jsem si je prostě nemohla kvůli postavě dovolit,“ svěřuje se nám rozzářeně Monika Kučerová (38). Tato dvojnásobná maminka, která pracuje jako kadeřnice, souhlasila s tím, abychom sledovali poměrně radikální proměnu její postavy. Díky dietám, změně jídelníčku a pravidelnému cvičení se jí podařilo postupně shodit pětadvacet kilo a zastavit se na devadesátce.

„Udržet si novou váhu nebyl problém, ale moje břicho, to byla prostě katastrofa. Určitě mě poznamenaly porody, z toho převislého vaku, kterého jsem se nomohla zbavit, jsem byla hodně nešťastná,“ vysvětluje paní Monika důvod, proč se nakonec rozhodla podstoupit plastiku břicha, tzv. abdominoplastiku. Je to rozsáhlý chirurgický zákrok, který řeší problematiku povislé kůže a povolené břišní stěny, nejčastěji jako důsledek opakovaných těhotenství či výrazného zhubnutí. Na paní Monice se podepsalo obojí, proto se svěřila do rukou MUDr. Zuzany Černé, Ph.D., vedoucí lékařky Ladermy, kliniky plastické a estetické chirurgie v Praze. Její operaci jsme sledovali krok za krokem.

Jak přesadit pupík

(na operačním sále)

S paní Monikou a doktorkou Černou jsme se sešli poprvé před pěti měsíci, v den operace. Podmínkou je dobrý zdravotní stav pacientky,vyžaduje se pečlivé interní předoperační vyšetření. „Paní Kučerovou si nyní vyfotografujeme vestoje a zárověň si na břišních partiích namalujeme, kde bude řez probíhat. Je zapotřebí přesně vyměřit, kolik kůže i s podkožním tukem budeme odebírat,“ vysvětluje dr. Černá a zkouší se zatím bez skalpelu uchopit různé vrstvy břišního převisu. Následuje dvohodinový zákrok v celkové narkóze. Začíná odříznutím břišní stěny elektrickým skalpelem, který za sebou hned pálí cévy, a tím zastavuje krvácení. Operační řez je veden těsně nad ochlupením mezi oběma kyčelními kostmi. Zajímá mě, jestli se následná jizva schová i do spodního dílu plavek. „Jizva je situována tak, aby byla v celé délce kryta spodním prádlem. Snažíme se ji vést co nejníže, ale jsme limitováni převislou kůží,“ vysvětluje dr. Černá. Jizvy v podbřišku lze pomocí tlakových masáží postupně změkčovat a rozmasírovat. Během času vybledají, ale pochopitelně úplně nezmizí nikdy. Vždy je něco za něco.

Součástí operace je kromě odstranění přebytečné kůže od pupku dolů i nové usazení pupíku do již vypnuté kůže (po vypnutí kůže se vyřízne otvor v místě pupku pro jeho nové uložení). „Cílem zákroku je zároveň zpevnění přímých břišních svalů, které se během těhotenství mohou rozestoupit. Ty se během operace sešijí a pas se tím zeštíhlí. Většinou to bývá až o několik centimetrů,“ dodává lékářka.

Operace se chýlí ke konci. Závěrem se k sobě přišije horní a dolní okraj kůže v několika vrstvách, které zaručují nezbytnou pevnost. Pod uvolněnou kůží jsou ještě uloženy drény, které odvádí v prvních 24 až 48 hodinách po operaci krev a tkáňový sekret.

Vydržet a neztloustnout

(Prvních šest neděl)

„Ta bolest, kdy to přichází k sobě, se dá vydržet,“ říká statečně paní Monika, která byla propuštěna z kliniky po 36 hodinách po operaci. „Když jsem odjížděla domů, šla jsem v lehkém předklonu, abych nenapínala operační ránu – ale tak mi to paní doktorka nakázala. To víte, z postele vstáváte z boku – jako po porodu, a doma jsem pak v podstatě deset dní musela spíš polehávat,“ dodává. Kliniku jsem opustila sice s novým bříškem, ovšem zatím ukrytým ve speciálním stahovacím prádle, přesněji řečeno v břišním páse se suchými zipy, který se musí nosit následujících 6 neděl. Zhruba stejně dlouhá je i celková rekonvalescence, záleží na schopnostech hojení každého člověka. Teprve po uplynutí této doby se můžete pustit i do náročnější fyzické práce a sportování. S klidnějším cvičením je možně začít už ale za 4 týdny. V každém případě je nutné vzít si zhruba 14denní dovolenou a zůstat doma. Záleží také na druhu práce, kterou vykonáváte. Zvlášť potěšující je ovšem informace, že pokud poctivě dodržujete všechny pokyny lékaře, bříško by mělo zůstat ploché jednou provždy. Má to jedinou podmínku – nesmíte ztloustnout.

Premiéra v plavkách

(Po pěti měsících)

Když se ptám doktorky Černé, jak hodnotí po pěti měsících výsledek své práce odpovídá: „Z mého pohledu jsem spokojená, estetický výsledek je velmi dobrý, navíc paní Kučerová byla opravdu ukázněná, disciplinovaná pacientka. A to je velmi důležitý předpoklad úspěchu. Ale spíš se zeptejte jí, jak se cítí,“ uzavírá operující lékařka.

„Jako každá ženská jsem chtěla prostě vypadat dobře. Ta pneumatika, co mi vlála na břiše, mi fakt ztrpčovala život. Dnes je to něco jiného. Docela mi lichotí, že jsem si teď mohla půjčid od své osmnáctileté dcery sukni. Předtím bych se do ní nikdy nenasoukala,“ pochvaluje si paní Monika, která si nyní bude muset pořizovat novou garderóbu. Její sen o nové postavě se téměř splnil, jen si ještě postěžuje, jak ji doslova tíží její velké prsa. „Ale i na ně možná někdy dojde. Manželovi se to sice líbí, ale mít košíčky velikosti G není nic příjemného. Uvažuji o zmenšení a modelaci prsou. Trpím akutními bolestmi zad a sehnat v té velikosti podprsenku? To je někdy nadlidský úkol. I ty moje nové plavky mi daly pěkně zabrat, než jsem je sehnala. Ale přesto se teď strašně těším na dovolenou k moři. Poprvé se nebudu muset stydět za ty svoje špeky.“

Pro koho opeace je a pro koho není

Paní Kučerová byla ideální pacientka i z jiného důvodu, než že přistupovala k rekonvalescenci disciplinovaně. Už neplánuje další děti, v opačném případě by jí lékařka doporučila abdominoplastiku odložit. Pokud by po plastice znovu otěhotněla, hrozilo by nebezpečí že efekt zákroku bude nabytím břicha zničen. A co se týká věku, kdy lze tento zákrok provádět? Jeho horní hranici určuje dobrý zdravotní stav.

Je součástí abdominoplastiky pokaždé liposukce?

Většinou to není zapotřebí, už při samotném výkonu se odebírá kůže i s podkožním tukem. Pokud by i pak „přebývaly“ tukové polštáře na bocích, lze s určitým časovým odstupem doplnit operaci břicha liposukcí těchto lokalit.

Co byste měli určitě vědět

„Zásadně nedoporučuji jít na operaci pacientům, kterým se podařilo právě zhubnout. Zvláště po věším úbytku váhy si člověk rozhodí metabolismus celého organismu,“ říká dr. Černá. „Idelální je, aby udržovali svou novou váhu minimálně šest měsíců až rok, a pak teprve po důkladném předoperačním vyšetření podstoupili zákrok. Abdominoplastika je náročná operace a i u ní je zvýšené riziko nejrůznějších komplikací jako krvácení, trombózy, embolické příhody. Proto dbáme na důkladnou předoperační přípravu. Ten kus břicha nelze jen tak odříznout. Pacient musí bát opravdu zdravý, kromě dobré fyzické kondice doporučujeme minimálně čtrnáct dní před opeací dodržovat pitný režim, mám na mysli 2,5 a 3 litry tekutin denně!“ radí lékařka.EN
en
DE
de
CZ
cz