Facelift (plastika obličeje)

Facelift řeší problematiku projevů stárnutí obličeje a krku, zejména kůže a aparátu jemných obličejových svalů. Tato operace může být prováděna u žen i mužů. Nejčastější věková skupina pacientů je od 40 do 60 let.

Při této operaci plastický chirurg nejen odstraní nadbytek kůže na krku a obličeji, ale vypne i podkožní vazivově-svalové struktury (SMAS lifting). Tím se dosáhne nejen trvalejšího vypnutí kůže, ale dojde i k vyhlazení vrásek obličeje a krku. Je třeba poznamenat, že pouhým odstraněním přebytku kůže obličeje a jejím vypnutím by se nedosáhlo tak dlouhodobého výsledku, protože kůže obličeje a krku by velmi rychle znovu povolila. Právě SMAS lifting tak výrazně prodlouží efekt této operace.

Předpokladem k provedení výkonu zákroku facelift je dobrý celkový zdravotní stav a příznivý stav kůže na obličeji bez hnisavých ložisek nebo kožních onemocnění. Zákrok provádíme v analgosedaci či v celkové anestezii.

Předoperační pokyny pro facelift

  1. Po poradě s plastickým chirurgem si pacient osobně nebo telefonicky domluví termín operace a interní předoperační vyšetření.
  2. Měsíc před operací by pacient neměl užívat léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, která ovlivňuje srážlivost krve (např. Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin, Alnagon, Mironal atd.)
  3. Dva týdny před plánovanou operací by nemělo proběhnout žádné akutní onemocnění jako např. nachlazení či viróza a kuřáci by měli přestat kouřit.
  4. K operaci je nutno se dostavit nalačno ( 6 hodin před operací by pacient neměl jíst, pít a kouřit), v dohodnutém čase nástupu k operaci a po provedení celkové hygieny, s umytými vlasy a bez líčení.
  5. Pacient zůstává na klinice přes noc a do domácího ošetření odchází druhý den ráno s celkovým obvazem hlavy.
  6. Doporučujeme, aby pacienti měli zajištěný doprovod a dopravu osobním vozem.

Operace a pooperační období

Operační řez, a tedy i výsledná jizva, je veden z vlasaté části spánkové krajiny směrem dolů těsně před boltcem a kolem ušního lalůčku do rýhy za boltcem a směrem dozadu do vlasů. Pacient zůstává při nekomplikovaném pooperačním průběhu hospitalizován na lůžku do druhého dne do rána, kdy je proveden první převaz. Při něm jsou odstraněny drény a vyměněn obvaz. S tímto celkovým obvazem hlavy je pacient propuštěn do domácího ošetření. Je nutno počítat s tím, že se vytvoří lehký otok obličeje, který dosahuje svého maxima 3. až 4. den po operaci. K normálním pooperačním projevům mohou též patřit dočasné krevní podlitiny očních víček a krku. Rovněž teplota může být pár dnů lehce zvýšená. Otoky je možné zmírnit přikládáním studených obkladů a teplotu pomocí léků, které neobsahují kyselinu acetylsalicylovou, která snižuje srážlivost krve ( proto nikdy neužíváme Acylpyrin, ale volíme např. Paralen ). Do sejmutí obvazu vyžadujeme klidový režim s polohou na zádech z důvodu snížení rizika pooperačního krvácení a otoku obličeje.

K sejmutí obvazu, což bývá 4. až 5. den po operaci, si pacient přinese větší bavlněný nebo hedvábný šátek. Po sejmutí obvazu si pacient dva dny po sobě umyje doma pod sprchou vlasy (doporučujeme pouze vlažnou vodu a nedráždivý dětský šampón) a dále již probíhá hojení bez obvazu (ale se šátkem uvázaným na noc) s pravidelným mytím vlasů. Další kontroly a převazy jsou prováděny v intervalu tří až pěti dnů, kdy se postupně odstraňují stehy, až do 10.-14.dne po operaci. Dva týdny po operaci je nutné začít s tlakovými masážemi jizviček a tváře, které operatér pacientovi vysvětlí a předvede. Líčit se pacientka může dva týdny po operaci. Trvalou či barvení vlasů doporučujeme až 6 týdnů po operaci. Pocity tahu a porušení citlivosti v operovaných místech jsou běžným průvodním jevem a po několika týdnech se upraví.

Rekonvalescence po faceliftu je individuální proces, který závisí nejen na daných schopnostech hojení organizmu každého jedince, ale je i odrazem svědomitosti každého pacienta v dodržování pooperačního režimu. Je vědecky prokázáno, že KOUŘENÍ VYRAZNĚ zpomaluje proces hojeni - proto by pacient neměl kouřit do úplného zahojení, jinak zvyšuje riziko komplikací!


Další informace

1241 provedených operací

Rychlá Navigace

print page price list contact us Fotografie PŘED / PO

Diagramy PŘED / PO

Plastic Surgery: Face-lift Diagram

Zeptejte se na zamýšlenou operaci
MUDr. Zuzany Černé

PŘED / PO fotografie

Plastic Surgery: Face-lift Více PŘED / PO fotografií
EN
en
DE
de
CZ
cz